Menu Zamknij
Ojciec czyta książkę swoim roześmianym dzieciom przed snem

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ DZIECIOM?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka jak najlepiej. Chce wychować szczęśliwego, mądrego człowieka – angażując w to swój czas i pieniądze. Istnieje na to bardzo prosty, dostępny i bardzo skuteczny sposób: Jest to czytanie dziecku książek już od pierwszych dni życia.

Codzienne głośne czytanie jest bardzo cenne. Zaspokaja wszystkie emocjonalne potrzeby dziecka, wspiera jego rozwój społeczny, psychiczny i intelektualny. Jest też jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych jakie do tej pory wymyślono. Według badań wystarczyć czytać dziecku 20 minut dziennie, by mogło ono prawidłowo kształtować swoją osobowość, rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie i społecznie.

A oto najważniejsze korzyści płynące z czytania dzieciom:

  • Budowanie silnej więzi emocjonalnej z dzieckiem – maluch, któremu rodzice czytają bajkę przytulając go, głaszcząc, poświęcając swój czas czuje się bezpieczny i kochany. To z kolei warunkuje jego prawidłowy rozwój emocjonalny. Mocna i silna więź z rodzicami daje solidny fundament na całe życie oraz stanowi ochronę przed złymi wpływami, na które dziecko w dzisiejszych czasach może być narażone.
  • Rozwijanie umiejętności językowych i komunikacyjnych – głośne czytanie dzieciom stymuluje prawidłowy rozwój mowy, wzbogaca ich słownik zarówno czynny jak i bierny. Książki skłaniają do samodzielnego myślenia, analizowania czy też wyciągania wniosków. Przekładając to na praktyczne aspekty życiowe – dzieci szybciej uczą się czytać, bo są oswojone z literkami, potrafią prowadzić swobodne i ciekawe rozmowy wypowiadając się w sposób logiczny i bardzo obrazowy.
  • Pobudzanie i rozwój wyobraźni – czytanie ciekawych historyjek powoduje, że dziecko ma możliwość przenieść się w swój wyimaginowany świat i wytworzyć w głowie różnego rodzaju obrazy, postaci etc. Pobudza w ten sposób pamięć i wyobraźnię, dokonuje też konfrontacji informacji, które już posiada z nowymi „wyczytanymi” w bajce.
  • Rozwój empatii – czytanie książek uwrażliwia – przeżywając losy bohaterów, dziecko lepiej rozumie własne uczucia, nazywa je i wie jak można je wyrażać. Dowiaduje się też sporo o świecie – bo poznaje to, czego np. samo nie może doświadczyć. Czytanie odpowiednio dobranych książek pomaga rodzicom w wychowaniu, ułatwia przekazanie wartości moralnych, postaw godnych naśladowania.
  • Pomoc w trudnych sytuacjach – bajka, którą rodzice przeczytają dziecku może mieć działanie terapeutyczne. Cechą charakterystyczną wszystkich bajek terapeutycznych jest to, że bohater znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa lęk, a wprowadzone postacie bajkowe umożliwiają redukcję tego lęku- bohater uczy się nowych, skutecznych sposobów działania. To z kolei może być drogowskazem dla dziecka w momencie, gdy samo znajdzie się w obliczu problemu. Czytając dziecku można więc dać mu gotowe wzorce zachowania się, szczególnie w trudnych sytuacjach.
  • Budowanie poczucia własnej wartości – czytając dziecku, trzeba chcąc nie chcąc , poświęcić swój czas i uwagę. To z kolei stwarza okazję do przytulenia, rozmowy i „zawłaszczenia” rodzica tylko dla siebie. Maluch czuje się wtedy ważny, potrzebny, bezpieczny i kochany, a to bez wątpienia najlepsza baza do budowania i wzmacniania poczucia własnej wartości.
  • Poszerzanie wiedzy – pozycje które rodzice czytają swoim pociechom mają niewątpliwie walor edukacyjny, pobudzają jego ciekawość i zainteresowanie różnymi dziedzinami życia. Aktywne śledzenie losów bohaterów uczy myślenia logicznego, przyczynowo – skutkowego oraz krytycznego. Poprawia się też koncentracja i wydłuża przedział uwagi. Dziecko zdobywa wiedzę o samym sobie i doskonale uczy się odróżniać dobro od zła. Kształtuje też na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy.

Codzienne czytanie dzieciom ma o wiele więcej zalet. Dzieci, którym rodzice czytają lepiej radzą sobie z problemami i zagrożeniami współczesnego świata, rzadziej prezentują postawy agresywne, destrukcyjne i antyspołeczne. Czytając dzieciom codziennie – wychowamy czytelników – czyli ludzi lepiej wykształconych, bardziej kulturalnych, szczęśliwych, którzy żyją lepiej, zdrowiej bo podejmują w życiu mądrzejsze decyzje.

Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie, smartfonów, tabletów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju naszych pociech.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: