Menu Zamknij
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3

Wniosek naszego przedszkola uzyskał pozytywną weryfikację, dzięki czemu pozyskaliśmy środki finansowe na zakup nowości wydawniczych z kręgu literatury dziecięcej.

Kwota przyznanego wsparcia: 3000,00 PLN.
Kwota wkładu własnego: 750,00 PLN.
Liczba zakupionych nowości: 178 pozycji wydawniczych dla dzieci.

Fundusze z NPRCz zostały przez nas w pełni wykorzystane. Książki do biblioteczki zostały zakupione zgodnie z zapotrzebowaniem przedszkolaków i wyeksponowane na wyznaczonych regałach.

Pierwszym etapem realizacji NPRCz była diagnoza środowiska przedszkolnego oraz konsultacje z wychowawcami grup, w zakresie zainteresowań i potrzeb czytelniczych. Ponadto, przy wyborze książek pomocna była analiza recenzji i blogów książkowych: fundacji „Cała Polska czyta Dzieciom” – książki ze Złotej listy, portalu internetowego „Czas dzieci”, „Rodzinne czytanie” -przewodnik po dobrych książkach. Na podstawie takiej diagnozy stworzona została lista książek, które powinny pojawić się w naszej bibliotece. Nasz przedszkolny księgozbiór wzbogacił się o 178 pozycji wydawniczych dla dzieci.

Akcje promujące czytelnictwo wśród dzieci rozpoczęliśmy od rodziców. Na stronie internetowej przedszkola zamieszczony został „List do Rodziców” , omawiający korzyści wynikające z systematycznego czytania książek dzieciom w wieku przedszkolnym. List znajduje się również na gazetce przedszkolnej w Strefie Rodzica.

Ponadto podczas spotkań z wychowawcami rodzice zostali poinformowani o możliwości wypożyczania książek z przedszkolnej biblioteczki

Kolejnym krokiem było podjęcie ścisłej współpracy z Biblioteką Miejską w Stawiskach

Przedszkolaki z wszystkich grup uczestniczyły w spotkaniach z pracownikami biblioteki miejskiej. Podczas wizyt obejrzały film edukacyjny o tym, jak powstaje książka, zobaczyły na czym polega praca bibliotekarza, mówiły o korzyściach płynących z czytania książek , takich jak : rozwijanie wyobraźni, umilanie czasu, wzbogacanie wiedzy o miejscach i rzeczach, spędzanie czasu z rodzicami i inne. Wysłuchały też bajki czytanej przez Panią Bibliotekarkę. Rozmawiały na temat wysłuchanego utworu, oceniały zachowania bohaterów. Kiedy w miesiącu maju dzieci z najstarszych grup po raz kolejny wizytowały bibliotekę wysłuchały bajki czytanej przez koleżanki i kolegów z grupy. Chętne dzieci założyły sobie karty czytelnika i wypożyczają książeczki do dziś.

22 maja 2023 r. przedszkolaki z grup Jeżyki i Muchomorki uczestniczyły w zorganizowanym przez Bibliotekę Publiczną spotkaniu autorskim z „Panem Poetą”. Pan Michał to autor zabawnych, a jednocześnie edukacyjnych książek dla dzieci, które uczą morałem i bawią treścią. W tym miejscu należy nadmienić, że w 2021 roku zostały one wyróżnione na Złotej Liście Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dzieci były zachwycone spotkaniem, które okazało się prawdziwym poetyckim show. Pan Poeta w bardzo niekonwencjonalny sposób zaprezentował swój pisarski dorobek, na który składają się książki: „Kura co tyła na diecie”, „Wróbel co oćwierkał sąsiadów”, „Kruk co kracze pokrakanie”, „Kaczka co przebrała miarkę”, „Paw co ogon miał z przyjaźni”, „Sowa co bałagan ma w porządku”.

W prowadzeniu spotkania pomagały poecie ogromne pacynki przedstawiające postaci z Jego wierszy. Były wspólne zabawy, karmienie kury, falujące morze z mnóstwem kolorowych balonów. Wiele radości sprawiło dzieciom przymierzanie elementów strojów Kaczki, tytułowej bohaterki jednego z wierszy oraz „latające komety”, które na pamiątkę spotkania można było wziąć do domu. Dzieci bardzo serdecznie podziękowały prowadzącemu za wspaniałe spotkanie i zabawę. Mamy nadzieję , że każda z przedstawionych historii przepełniona humorem i zawierająca przesłanie na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

W celu zacieśniania współpracy z biblioteka miejską zapraszamy jej pracowników do prac w komisjach w celu wyłonienia zwycięzców konkursów plastycznych organizowanych w przedszkolu: Kartka świąteczna, stroik wielkanocny, ozdoba choinkowa.

Działania przedszkola promujące czytelnictwo

Działania mające na celu popularyzację czytelnictwa wśród naszych wychowanków są jednym z priorytetów działalności naszej placówki.

Wychowawcy grup wykorzystują wybrane pozycje podczas codziennej pracy. Nasi najmłodsi mogli utożsamiać się z bohaterami książeczek Magdaleny Boćko Mysiorskiej. Tosia i Julek tak samo jak one po raz pierwszy przyszły do przedszkola, uczyły się korzystać z toalety, myć zęby, sprzątać i dzielić się zabawkami z innymi dziećmi. Z kolei Feluś i Gucio, bohaterowie książek Katarzyny Kozłowskiej nauczyły przedszkolaków rozpoznawać i nazywać emocje swoje i kolegów oraz przestrzegać obowiązujących zasad i norm.

W każdej grupie zorganizowany jest kącik czytelniczy, który zawiera książeczki dla dzieci o różnej tematyce, dostosowane do ich wieku i zainteresowań.

Wychowawcy w ramach tzw. „czytelniczych kwadransików” każdego dnia po obiedzie czytają dzieciom bajeczki, opowiadania lub fragmenty dłuższych książek, rozmawiają z dziećmi o bohaterach, oceniają ich zachowanie, układają swoje zakończenia itp. Te jakże miłe chwile ukazują dzieciom wartości promujące dobro, przyjaźń, szacunek.

Ogromne zasługi w popularyzację czytelnictwa ma Pani Grażynka z Klubu Seniora. Przychodzi zwykle w kolorowym przebraniu, z książką pod pachą wybraną z naszych zbiorów i torbą upominków dla wszystkich dzieci. Chodzi od grupy do grupy, czyta dzieciom bajki, baśnie, opowiadania, rozmawia z nimi i słucha ich opowieści, na koniec obdarza wszystkich drobnymi upominkami. Dzieci bardzo lubią te spotkania i czekają na nie z utęsknieniem.

Inne działania przedszkola mające na celu zachęcenie dzieci do słuchania i czytania to:

  • oglądanie teatrzyków online „Czerwony Kapturek”
  • wyjazdy na przedstawienia teatralne „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Kopciuszek” oraz zaplanowany w kwietniu „Jaś i Małgosia”
  • oglądanie przedstawień w przedszkolu: „Ania, sowa magia słowa”.
  • uroczystości w grupach z okazji dnia postaci z bajek,
  • bal karnawałowy; dzieci przebierają się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów.
  • zajęcia plastyczne z okazji dnia pluszowego misia,

Nowo zakupione książeczki dostarczają małym czytelnikom wielu radosnych emocji, wrażeń, rozbudzają ciekowość oraz zachęcają je do korzystania i odwiedzania przedszkolnej biblioteki. Rozmowy na temat przeczytanych bajek i opowiadań dają możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach edukacyjnych, inspirują do nowych działań promujących czytelnictwo, dają możliwość częstszego obcowania z książką.

Program otworzył możliwości do podejmowania innowacyjnych działań. Prowadzenia zajęć w taki sposób, aby czytanie było powodem do wspólnych zabaw, rozwiązywania problemów, wyzbywania się lęków i znalezienia odpowiedzi na nurtujące pytania młodego czytelnika.

Przygoda z książką się nie kończy! Trwać będzie nadal!

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: