Menu Zamknij
Bajeczni adwokaci

„Bajeczni adwokaci” – spotkanie z Panią adwokat Karoliną Góralczyk Czeczot

Dnia 19 czerwca 2024 r. w ramach akcji ,”Bajeczni adwokaci” nasze przedszkole odwiedziła Pani Karolina Góralczyk Czeczot. W spotkaniu z Panią Mecenas wzięły udział dzieci z grup Motylków, Jeżyków i Muchomorków wraz z opiekunkami.

Na początku spotkania Pani Adwokat opowiedziała nam o swojej zawodowej ścieżce: o 5 letnich studiach prawniczych i 3 latach aplikacji. Dzieci poznały podstawowe pojęcia związane z prawem, takie jak kodeks karny, sąd, sędzia, kancelaria adwokacka i wiele innych.

Pani Mecenas podkreśliła, jak ważne są wartości takie jak sprawiedliwość, uczciwość i empatia w pracy adwokata. Opowiedziała także o swoim codziennym życiu zawodowym, które często wymaga analizy dokumentów, spotkań z klientami oraz reprezentowania ich przed sądem. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak adwokat przygotowuje się do rozpraw sądowych i jak ważna jest dokładność oraz skrupulatność w jego pracy.

Aby ułatwić dzieciom zrozumienie tak trudnych zagadnień Pani Karolina przeczytała dzieciom opowiadanie Ewy Ruszkiewicz pt.: „Leśne sprawy Misi Adwokatki”. Główna bohaterka książki, Misia Adwokatka, była obrońcą mrówek, które oskarżały starego dzięcioła Wojciecha o wyrzucanie do mrowiska zużytych gum balonowych, które niszczyły im dom. Mrówki próbowały przekonać sąsiada Wojciecha, aby zaprzestał swoich praktyk, zorganizowały demonstracje i głośno pikietowały przeciwko takim zachowaniom. Niestety ich działania na nic się zdały. Sprawa trafiła, więc do sądu leśnego, którego zadaniem było sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu.

W trakcie rozprawy okazało się jednak, że przedwczesnym było pochopne oskarżenie dzięcioła. Wyjaśnienia jego obrońców rzuciły nowe światło na sprawę… I w tym momencie Pani Mecenas prosiła naszych przedszkolaków o pomysł na takie rozwiązanie sporu, aby zarówno mrówki jak i dzięcioł Wojciech byli zadowoleni. Pomysły naszych dzieci na zażegnanie konfliktu okazały się zaskakująco trafne.

W trakcie tego procesu dzieci zrozumiały, że znając tylko wersję jednej strony, nie powinno się pochopnie oceniać innych. Dopiero spojrzenie na sytuację z różnych perspektyw pozwala na sprawiedliwą i wyważoną ocenę. Dzięki temu doświadczeniu przedszkolaki nauczyły się, że empatia i otwartość na różne punkty widzenia są kluczowe w rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu harmonijnych relacji.

Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało drobny upominek, a chętni zrobili sobie zdjęcie w todze adwokackiej, co było wyjątkowym przeżyciem. Spotkanie z Panią Mecenas Karoliną było niezwykle pouczającym doświadczeniem, które na długo pozostanie w pamięci dzieci. A kto wie, może wśród naszych podopiecznych rosną przyszli strażnicy prawa?

przycisk galeria

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: