Menu Zamknij
obrazek dekoracyjny

Bezpieczne ferie

Już za kilka dni ferie, upragniony czas wypoczynku i zabawy, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków w czasie ferii zimowych apelujemy do wszystkich, a szczególnie tych najmłodszych o rozwagę podczas zabaw!

Pamiętajcie:

  • pod żadnym pozorem nie wchodźcie na lód, szczególnie na rzekach i jeziorach;
  • nie zjeżdżajcie na sankach i nartach w miejscach położonych w bliskiej odległości dróg i innych ciągów komunikacyjnych;
  • używajcie kasków podczas jazdy na nartach, do 16 roku życia jest to obowiązek na zorganizowanym stoku narciarskim (w innych miejscach oraz po ukończeniu 16 roku życia też nie zaszkodzi);
  • dbajcie o prawidłowy ubiór, chroniący przed skutkami silnych mrozów;
  • pamiętajcie o elementach odblaskowych – nie tylko poza miastem.

Zimą można się narazić na niebezpieczeństwo nie tylko podczas zabawy, ale nawet podczas spaceru. Zwróćcie uwagę na sople zwisające z dachów, które mogą się pojawiać nad Waszymi głowami!

Niestety każda przerwa wakacyjna to również czas nasilenia się zachowań ryzykownych wśród młodych ludzi. Zdarza się, że sięgają oni po różne używki na skutek, których nie kontrolują swojego zachowania i dopuszczają się popełniania czynów zabronionych.

5 ZASAD DLA RODZICA LUB OPIEKUNA

  1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.
  2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.
  3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.
  4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie.
  5. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Wszystkim życzymy pięknych wspomnień z zimowych wakacji!

 Promocja Zdrowia PSSE w Kolnie

Pliki do pobrania

PlikWielkość plikuPobrania
Zimowa Szkoła Bezpieczeństwa - plakat430 KB52

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: