Menu Zamknij
Dzieci przebrane w stroje Krakowskie tańczą "Lajkonika".

104 rocznica odzyskania niepodległości

11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Każdego roku w rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W naszym przedszkolu dbamy o to, aby ten szczególny dzień skłaniał do refleksji na temat patriotyzmu nie tylko dorosłych, lecz także najmłodsze pokolenie.

Przygotowania do obchodów święta trwały w każdej grupie kilka dni. To była dobra okazja, by porozmawiać o tym, czym są symbole narodowe, patriotyzm czy sama niepodległość. Co to oznacza, że żyjemy w niepodległym państwie? Jakie są polskie tradycje? W trakcie zajęć dzieci ukierunkowane przez nauczycieli, z wykorzystaniem wielu prezentacji, legend, poezji, opowiadań szukały odpowiedzi na powyższe pytania. Wykonały też biało – czerwone kotyliony, które 10 listopada ozdobiły nasze ubrania podkreślając tym samym rangę tego święta.

W tym dniu cała społeczność przedszkola zebrała się w sali gimnastycznej. W ramach akcji „Przedszkole do hymnu” dokładnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy, łącząc się tym samym z placówkami oświatowymi z całej Polski. Ponadto zespół taneczny z naszego przedszkola przygotował taniec dla Niepodległej. Dziewczynki i chłopcy ubrani w piękne stroje krakowskie zatańczyły „Lajkonika”.  Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

Mamy nadzieję, że dni, które przeżyliśmy przyczyniły się do kształtowania patriotycznych postaw naszych małych przedszkolaków.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: