Menu Zamknij
Dzieciaki z przedszkola robią pamiątkowe zdjęcie przed budynkiem OSP Stawiski

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Ile dni w kalendarzu – tyle świąt. Jedne obchodzone są huczniej, drugie pozostają w ich cieniu. Część z nich powiązana jest z naszymi bliskimi, natomiast o innych rzadko się słyszy. Są jednak święta, które obchodzi się na całym świecie w tym samym dniu.

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka, w którym szczególnie doceniamy ich trudną i pełną wyzwań pracę oraz pełne oddanie służbie i potrzebującym ludziom. Z tej okazji grupa Motylków wybrała się w odwiedziny do Druhów OSP w Stawiskach. Ubrani w odblaskowe kamizelki dzielnie kroczyliśmy przez miasto w poszukiwaniu budynku remizy.

Już z daleka zauważyliśmy dwa ogromne, lśniące czerwienią wozy oraz Panów Strażaków, którzy czekali na naszą wizytę. Przewodnikiem spotkania był Druh Dominik, który na początku pokazał nam i opowiedział do czego służą poszczególne elementy wyposażenia wozu bojowego. Dowiedzieliśmy się jak działają aparaty ochrony dróg oddechowych, czym jest i do czego służy sygnalizator bezruchu. Mieliśmy okazję przymierzyć różne części ubioru strażackiego, przystosowanego do pracy w trudnych warunkach. Przekonaliśmy się jak ciężki jest hełm.

Oczywiście, jak na prawdziwych strażaków przystało sprawdziliśmy też łączność radiową z powiatową jednostką w Kolnie. Druh Dominik wyjaśnił nam na czym polega i jak działa system alarmowania Druhów Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiskach. Po chwili przekonaliśmy się jak głośna jest syrena strażacka.

Gdy myśleliśmy, że lepiej być już nie może okazało się, że każdy z nas mógł wejść do środka samochodu strażackiego. Uśmiechy nie schodziły nam z twarzy.

Aż tu nagle kolejna niespodzianka… Druhowie postanowili sprawdzić nasze umiejętności gaszenia pożaru. Każdy musiał utrzymać węża strażackiego, z którego silnym strumieniem lała się woda. Trzeba było użyć nie lada siły. O mały włos nie zmoczyliśmy przypadkowego rowerzysty.

Gdy emocje opadły zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Na koniec otrzymaliśmy od Panów Strażaków torbę pełną słodkości.

My w podziękowaniu za wspaniałe atrakcje wyrecytowaliśmy wierszyk, złożyliśmy życzenia i przekazaliśmy drobny upominek.

Był to niesamowity dzień, pełen niezapomnianych wrażeń. Dziękujemy za poświęcony nam czas i tak miłe przyjęcie.

A w imieniu społeczności przedszkolnej z okazji Waszego święta przekazujemy Wam – Bohaterowie, słowa uznania, serdeczne podziękowania i życzenia.

Bądźcie nadal pierwsi tam, gdzie zagrożone jest ludzkie życie, zdrowie lub dobytek. Dziękujemy Wam za każdy dzień strażackiej służby, poświęcenie, stałą gotowość niesienia pomocy oraz dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców.

Życzymy Wam dużo zdrowia, zadowolenia i satysfakcji ze strażackiej służby i aby św. Florian towarzyszył Wam na każdym wyjeździe i otaczał Was swoją opieką.

przycisk galeria

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ: